Cyfrowy Okrągły Stół – Eksperci widzą wspólne wyzwania technologiczne i szykują się do detoksu cyfrowego

28 października 2021

Fundacja Instrat i koalicja Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej zorganizowały w środę, 27 października w Warszawie obrady Cyfrowego Okrągłego Stołu. Eksperci/tki od prawa do lewa spotkali się by wspólnie ustalić jakie wyzwania niesie ze sobą wszechobecny internet dla gospodarki i społeczeństwa. Wydarzenie odbyło się w ramach przygotowań do Dnia Detoksu Cyfrowego (niedziela, 31 października).

Dzień Detoksu Cyfrowego – o co chodzi?

Dyskusja pokazała, że naukowcy, administracja publiczna, biznes i organizacje społeczne w Polsce zgadzają się w sprawie definiowania kluczowych wyzwań dla cyfryzacji - to cyfrowa suwerenność oraz wpływ technologii na zdrowie człowieka. Jan Zygmuntowski, dyrektor programowy CoopTech Hub tak tłumaczy czym jest owa suwerenność - Dlaczego wyzwanie ze strony wielkich platform internetowych jest tak duże? Bo do swojej działalności technologicznej dokładają warstwę komunikacyjną. Wtedy zaczyna to być sposobem sprawowania władzy. Dlatego zaczynamy patrzeć na to zagrożenie jako walkę o suwerenność cyfrową.

Mimo różnic światopoglądowych uczestnicy wspólnie przyznali, że należy ustanawiać nowe prawa i regulować obowiązki oraz prawa platform. Według doradcy prezydenta RP, Andrzeja Zybertowicza - Cyberprzestrzeń destabilizuje “real”. Jak nie zostanie wzięta w karby, to nam się wymknie spod kontroli. A jak się coś wymyka spod kontroli, to można to regulować. Robert Kroplewski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji do spraw społeczeństwa informacyjnego odniósł się do regulacji tak - cyfrowa suwerenność to nie tylko utrzymywanie danych użytkowników w kraju, ale też zapewnienie takich warunków, żeby polska gospodarka była niezależna od fluktuacji międzynarodowych. Musimy wytworzyć warunki, które ochronią polskiego obywatela.

Część uczestników pytała na ile mamy do czynienia z ryzykiem, że “przeregulujemy” działalność platform? Krystian Łukasik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego uspokoił: - Takie ryzyko istnieje zawsze, ale w świecie cyfrowym jesteśmy od tego bardzo daleko. Świetnym przykładem braku tych regulacji jest relacja pomiędzy pracodawcami a pracownikami platformowymi. W Polsce widzimy, że ta relacja zmienia się na niekorzyść pracowników właśnie przez brak regulacji. Damian Iwanowski, kierownik programu Cyfrowa Gospodarka w Fundacji Instrat podsumował, korzystając z przykładu Facebooka: - Wśród użytkowników mediów społecznościowych bardzo słabo widać postawy oddolnego nacisku na zmianę praktyk biznesowych przez największych. Skoro ta presja jest mała, to nie ma innej drogi niż nałożenie obowiązków z góry.

31 października koalicja Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej po raz kolejny zaprasza do wzięcia udziału w Dniu Detoksu Cyfrowego. W jedną niedzielę w roku wylogujemy się, odłożymy telefony i laptopy. Uczestnicy Cyfrowego Okrągłego Stołu potwierdzili, że społeczeństwo potrzebuje takich inicjatyw. Andrzej Zybertowicz: - Media społecznościowe i przeciążenie informacyjne sprawiło, że złożoność świata wzrosła, a nasza zdolność poznawcza zmalała. Cyfrowy Detoks to pierwszy krok jaki możemy wykonać, by dać sobie przestrzeń na zastanowienie się czy te technologie są nam potrzebne. Według Damiana Iwanowskiego cyfrowy detoks jest wstępem do stworzenia przestrzeni na podejmowanie decyzji przez jednostki: - To budowanie kognitywnej możliwości opowiedzenia się wobec technologii.

Pobierz pakiet grafik do użycia w mediach społecznościowych!

Pobierz poradnik: “Cyfrowy Minimalizm”!

Lista uczestników Cyfrowego Okrągłego Stołu, 27/10/2021:

  1. Karol Tokarczyk, Polityka Insight (moderator)
  2. Andrzej Zybertowicz, Kancelaria Prezydenta RP
  3. Robert Kroplewski, Pełnomocnik Ministra Cyfryzacji do spraw społeczeństwa informacyjnego, KPRM
  4. Krystian Łukasik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego
  5. Maciej Kawecki, Instytut Lema
  6. Maciej Bernatt, CARS UW
  7. Jan Zygmuntowski, CoopTech Hub
  8. Pamela Krzypkowska, Microsoft
  9. Wiesław Wilk, Polska Chmura
  10. Damian Iwanowski, Fundacja Instrat